trešdiena, 2011. gada 23. marts

Iedvesmai ;)






Ilona

Ieviesīsim vitamīnus savā ikdienā!


  • Iesāc rītu ar siltu citronūdeni- puse izspiesta citrona uz glāzi ūdens- tā atmodinot savu ķermeni jaunai dienai, saņemot enerģijas lādiņu un nodrošinot sevi ar tik nepieciešamo C vitamīnu (Viens citrons satur apmēram pusi nepieciešamās dienas C vitamīna devas). Iespējams, pat aiztaupīsi sev uzņemtās kafijas daudzumu. 
  • Iekļauj savā ēdienkartē vairāk tādu produktu kā lasis, tuncis, avokado, mandeles, olīveļļa un jutīsi, kā „labie” tauki dara brīnumus tava skaistuma labā! 
 
  • Ēdot padomā, ko no tā sev gūsti, neēd „tukšos” produktus, ja tā vietā vari sevi palutināt gan ar ko garšīgu gan vitāli nepieciešamu (pusdienu sviestmaižu kalnus vari aizstāt, piemēram, ar iepriekš sagatavotiem rīsiem, vistu un svaigiem dārzeņiem!)
  • Jūties skumji? Pamēģini apēst kādu banānu, ananāsu vai zemeni un prieks atmodīsies tavās ķermeņa šūnās ar pilnu sparu! Visideālāk, sagatavo augļu salātus un īpaši izteiktām saldummīlēm, arī kāds gabaliņš melnās šokolādes par ļaunu nenāks.
  • Izmantojiet sezonas augļus, dārzeņus, ogas! Šī mums pieejamā dažādība ir neaizstājama vērtība, izmantosim to! 
  • Atrodies svaigā gaisā, kusties, smaidi, dzer ūdeni, ieklausies savā ķermenī un centies pietiekami izgulēties- tad organisms spēs ar uzturu uzņemtos vitamīnus izmantot labākajā veidā! Piedomā pie tā, kaut labi to zini. Neslinko un iemīli sevi arvien vairāk!
  • Ja jūti nepieciešamību, iegādājies aptiekās piedāvātos vitamīnus, konsultējoties ar ārstu vai aptiekāru! Ja tie liek justies labāk kaut tikai morāli- ir tā vērts! Jo laba pašsajūta ir būtiska sastāvdaļa solim uz laimīgu dzīvi!
 
Ilona

Vitamīni

         Domājot par to, kas tad ir tik svarīgs mūsu pašsajūtai, labam izskatam, augstām fiziskajām spējām, veselībai, garīgajam potenciālam, harmonijai, organisma līdzsvaram, dzīvespriekam, jeb, īsāk un precīzāk sakot, laimīgai dzīvei, ir tik daudz par ko rakstīt un runāt, apzināt un mēģināt ieviest savās ikdienas gaitās. Daudz jau simtreiz dzirdēta, it kā pašsaprotama, tikpat daudz arī sveša un jaunatklāta. Taču vienmēr- noderīga!

         Daudzas no mums uzlūko lielveikalu plauktus, kas pilni ar krāsainām bundžām, burkām, kastītēm, pie veselīgā uztura stendiem vai aptiekās. Ar īpašu vērību acu skatam tverot jaunumus, kas sola skaistumu, veselību, slaidumu, labu redzi, stiprus nagus, perfektu ādu un vēl visu ko. Kas par maģiju, varētu šķist. Tomēr, vai vitamīni to spēj paveikt? Vai tie spēj aizstāt pilnvērtīgu uzturu un ir solis pretī ideālai pasaulei atrisinot visas problēmas?

          Kas tad ir vitamīni? Vitamīni ir bioloģiski aktīvi savienojumi, kas piedalās un regulē dzīvībai svarīgus procesus cilvēka organismā. Tie paši par sevi neko nedod, tajos nav kaloriju, taču tie nodrošina visu orgānu sistēmu normālu funkcionēšanu, organisma augšanu un attīstību. Organisms pats nevar sintezēt vitamīnus, tāpēc tie ir jāuzņem ar uzturu vai kā citādāk. Diennaktī ir noteiktas normas, kas jāuzņem. Pārmērīgs vai pārāk mazs vitamīnu daudzums var izraisīt dažādas saslimšanas.


Tagad uzlūkoju vitamīnus ar pavisam citu skatu nekā pirms kāda laika. Agrāk domāju, ka tie ir kā brīnumlīdzekļi ar stila piesitienu. Šobrīd- tie bagātina manu veselīgo uzturu un palīdz pie augstas fiziskās un garīgās slodzes saglabāt labu formu un gūt labākos rezultātus savu mērķu īstenošanā. Atbilstoši specifiski vitamīni- pēc nepieciešamības sniedz vajadzīgo efektu. Un to lietošana sniedz arī labu pašsajūtu, tīri morāli. Taču tā vairs nav kā atkarība, neziņas pilna apsēstība. Tā ir mīlestība pret sevi, apzinoties, ka daru visu, kas manos spēkos, lai būtu vesela, skaista un laimīga.

Patiesībā es no visas sirds iesaku lietot kādus vitamīnus kursa veidā, pēc sezonas īpatnībām vai pēc individuālās nepieciešamības. Zivju eļļa ir tiešām viens no labākajiem variantiem. Agrāk domāju, ka man ir problēmas ar kalcija trūkumu organismā un, labāko nodomu vadīta, nolēmu lietot kalcija preparātus. Taču laipna aptiekāre paskaidroja, ka labāk mēģināt zivju eļļu, jo patiesībā tieši D vitamīns ir tas, kas man trūkst. D vitamīns ar kalciju darbojas kopā! D vitamīnu dabiski lielākoties iegūst no saules gaismas un tas palīdz absorbēt kalciju, nodrošina tā uzsūkšanos. Un tā, pēc kāda laika, par spīti ziemas tumsai un aukstumam, mana pašsajūta un ādas stāvoklis ievērojami uzlabojās
Tāpat, piemēram, C vitamīns. Atceros arī kā biju ieslīgusi galējībā, cenšoties uzņemt tik daudz garšīgo dražeju ar apelsīnu garšu, ka mute kļūst jēla! Par laimi neparādījās izteikta alerģija. Nodomi jau tie cēlākie- stiprināt organismu, imunitāti celt. Bet tas nebūt nav prātīgākais risinājums- pieradināt organismu pie sintētisku vitamīnu uzņemšanas. Nelieciet organismam slinkot, tas ir radīts, lai pilnvērtīgi darbotos! Dienas C vitamīna norma dažādos avotos svārstās, taču viduvēji tā ir minēta kā : pieaugušām sievietēm 75mg, vīriešiem- 90mg, smēķētājiem, protams, vairāk. Tāpat arī sportistiem, kas ir ļoti būtiski! Ņemiet vērā, mīļās, ka, piemēram, upenes ir ar C vitamīnu visbagātākās ogas, tās var nodrošināt pat 200% no nepieciešamās diennakts devas. Tāpat kivi, citrusaugļi un smiltsērkšķi ir pārbagāti ar šo vitamīnu. Tāpēc ēdiet augļus, izbaudiet tos un tie sniegs jums nepieciešamo!

Vēl pieminēšanas vērts ir Bio-karotīns jeb A vitamīna provitamīns beta karotīns. Lietoju vasarai sākoties un, ziniet, ar savu gaišo ādas tipu pirmo reizi dzīvē esmu tikusi pie skaista, zeltaina iedeguma. Jūtos arī labāk, jo iespējami esmu mazinājusi ādai nodarīto kaitējumu saules ietekmē. (Ar sauļošanos tomēr uzmanīgi- nekāds karotīns neglābs fanātiskus sauļošanāsholiķus no apdegumiem pēc nesamērīgi ilgas saules iedarbības) Protams, arī burkānu sula ar eļļiņu un labi krēmi sniegs vēlamo efektu. Taču papildus vitamīni būs „punktiņš uz „i”.
Par vitamīniem sīkāk ir pieejams milzīgs informācijas apjoms- internetā, grāmatās, žurnālos, aptiekās, pie ārsta. Nepieciešamība tos lietot- individuāla un piedāvājums neaptverami milzīgs. Mans mērķis bija likt aizdomāties par šo tēmu. Neteikšu: ”Pērciet tos un tos vitamīniņus, dzeriet tik un tik, jo tā vajag.” Iepazīstiet savu organismu un ieklausieties, ko tam vajag! Neķerat, kas pagadās „uz dullo”! Meklējiet iespējas kļūt arvien labākām, daiļās dāmas! 

Vitamīni lieliski spēj pildīt savus uzdevumus, taču neaizmirstiet, ka veselīgu, pilnvērtīgu uzturu nespēs aizvietot nekas!
 Ilona


svētdiena, 2011. gada 13. marts

Skriešana

Cilvēki iedalās divās daļās, ja runājam par skriešanu. Proti, tajos, kuriem patīk skriet un kuriem vienkārši nepatīk un viss. Taču, manuprāt, lielākā daļa otrai grupai piederošo nemaz neapzinās, ka viņiem, iespējams, patīk skriet. Tā vismaz bija ar mani. Un vakar, pēc kāda pārtraukuma regulārajos treniņos, velkot kājās botiņas un sajūtot patīkamas trīsas, mazliet adrenalīnu un dzīvu smaidu sirdī, sapratu: man par to ir jāuzraksta! 

Cik daudz, cik ilgi, kādā tempā skriet- visa tā informācija nāk tikai ar laiku, esot procesā. Pēc pirmajām skriešanas reizēm var sāpēt muskuļi (kā tas parasti mēdz būt), nepareiza elpošana var radīt nepatīkamas sajūtas un, līdz ar to, pati skriešana- absolūti nesniegt jelkādu baudījumu. 
Taču būtiski ir tas, ka skriešana rada pozitīvu atkarību un ieguvumu visam ķermenim kopumā! Iedarbojas vielmaiņa, iekustas viss ķermenis, muskuļi iegūst tonusu, ja ir kāds lieks „tauks”- tas izkusīs! Prāts kļūst skaidrāks, optimisms un pozitīvisms ieslēdzas un pilnu klapi! Biežāk gribas smaidīt. Domas sakārtojas. Pamazām notiek pārmaiņas it visā! Arvien vieglāk kļūst atrast laiku skriešanai- pat no rīta ir vieglāk piecelties! Sajūta, ka tu dari labu sev ir fantastiska
Lai skriešana patiktu un nesagādātu nepatīkamas sajūtas, ir jāsāk pakāpiski, iepazīstot savas spējas un palēnām tās kāpinot! Sākt var kaut ar 5minūtēm un ar laiku tās pārvērtīsies jau par pusstundu! Man skrienot ir svarīgi izvirzīt kādu mērķi un izaicināt un pārbaudīt savs spējas! Taču iesaku visā vadīties pēc sajūtām, saudzēt savu ķermeni, ieklausīties tajā! 


Skriet trenažieru zālē ir alternatīva, taču es nepacietībā gaidu, kad varēšu regulāri sākt skriet pa savām iemīļotajām brīvdabas takām! Jāatgādina, ka ilgstoši skriet pa asfaltu arī nav nekas labs. Man patīk skriet pa mežu  un ap ezeru! Katram būtu jāatrod savs piemērotais maršruts, kas ved pa taisno prieka, veselības un izdošanās virzienā! Tā kā, uz priekšu!

Nu, ko, vai Tu jau zini, kur stāv Tavas skrienamās kurpes? ;) 
Ilona


piektdiena, 2011. gada 11. marts

Putniņi čivina

            Jau kuro diena no rīta ceļos nevis aiz modinātāja kaitinošās zvanīšanas, bet gan no tā, ka saulīte iespīd cauri logam tieši man sejā! Tad nav iespējams nepamosties ar smaidu! Tad nav iespējams neiedomāties kādu gaišu, skaistu un optimistisku domu, kas visu dienu pārvērš pozitīvā piedzīvojumā!

Vai Tu jau sāki Lielo Pavasara Tīrīšanu? Es – daļēji! Mājās lielā ģenerālā kārtošana sāk ritēt pilnā sparā! Un guļamistabas logi arī nomazgāti – lai saulītei vieglāk iespīdēt! Attīrot māju, attīrās prāts un sakārtojas domas. Pēc garas, tumšas ziemas tas nudien noder.
Un, jā – turu logu vaļā jau pāris stundas un nesalst, varbūt mazliet vēsi sāk palikt, taču to atsver svaigā gaisa plūsma istabā, putniņu čivināšana aiz loga un kaķīša prieks par pavasara sauli un skaņām! (un cik skaisti viņa kažociņš laistās saulītē!)
Jāizmanto laiks pārdomām, jo jūtu, ka drīz jau vēderā būs pavasara taureņi, uz acīm rozā brilles un Tā sajūta, ko visi tik ļoti gaida! Jo pavasarī tas tomēr ir citādāk, tā iemīlēšanās dzirksts paliek spilgtāka! Atmostas daba un mēs tai līdzi!
Domāju, kādus jaunus, pavasarīgus brokastu ēdienu variantus ieviest līdzās manai satriecošajai kafijai! Un automātiski gribas, ko veselīgāku kā parasti! Lai nu būtu! Padalīšos savā idejā!


(Proporcijas un daudzums atkarīgs no katra apetītes un vēlmēm! Sastāvdaļas var papildināt un mainīt!) 
  • Tātad, paciņa vājpiena biezpiena (tikai tāpēc, ka vājpiena biezpienā ir vairāk olbaltumvielu!),
  • to samaisa ar pāris ēdamkarotēm medus, lai veidojas tāda mazliet pašķidra biezpiena masa. Cukuru nevajag!
  • un augļi pēc izvēles mazos gabaliņos tiek iegriezti klāt! Jo dažādāki jo labāk! (banāni, nektarīni, kivi u.c.)




Labu apetīti!


Ilona

ceturtdiena, 2011. gada 10. marts

Treniņš domāts Tev!

Uzmanību!
            Šo sestdien, 12.martā nodarbība nenotiks! Taču no nākamās nedēļas, tas ir 19.martā, treniņš notiks pulksten 19.00! Joprojām 49.vidusskolas aerobikas zālē! Visi būsiet mīļi gaidīti! Ja būs kādas izmaiņas, tas viss šeit tiks paziņots, varat droši sekot līdzi!
            Ja ir kādi jautājumi, varat tos šeit pievienot!

            Ar laiku es ievietošu arī treniņu fragmentus video vai foto formātā, lai varētu izpildīt vingrinājumus arī mājās, kā arī sagatavoties deju, aerobikas kustību izpildei un nodarbībā tās veikt kvalitatīvāk! (tā gūstot labākus rezultātus!)

            Atgādināšu no kādām daļām sastāv šis sporta treniņš: 
  • iesildīšanās (iekustēšanās, iestiepšanās), vingrinājumu izpilde (dažādām muskuļu grupām; vingrinājumus vērts pēc tam arī izpildīt mājās: tas, protams, labākam rezultātam!);
  • aktīvā daļa, kurā dejojam, izpildam aerobikas soļus, tiek iedarbināts viss ķermenis, atraisītas pozitīvās emocijas. 
  • stiepšanās, ar jogas elementiem. Atslābināšanās!

Tāds, nu, lūk, ir treniņš! Iesaku pamēģināt, jo tikai tā varēsi novērtēt vai Tev tas der! Visa nodarbība notiek mūzikas pavadījumā un zālē ir pieejami paklājiņi, hantelītes, bumbas. Ir spogulis!
Pirmā nodarbība tikai Ls 1!
Gaidīšu interesentus, un sekojiet līdzi jaunumiem un izmaiņām!
Ilona

Stiepšanās

Manā īpašumā ir tāda Simonas Tatajas-Azlanajas grāmatiņa STIEPŠANĀS Viegla stiepšanās visam ķermenim. Un man ir patiess prieks, ka lasot šo grāmatu, un tagad padaloties ar galvenajiem punktiem, kas ir uzmanības vērti, varu to darīt ar mierīgu prātu – jo stiepšanās manā dzīvē ir pietiekami būtiska un regulāra nodarbe, lai varētu to ieteikt citiem!

            Grāmata sola, ka stiepšanās mums sniedz tik daudz! Bet es no tā visa akcentēšu šos punktus:
  • Uzlabo sportiskos sasniegumus;
  • Uztur muskulatūru lokanu un rūpējas par locītavām;
  • Ļauj atslābināt ķermeni un garu (mans ķermenis atslābst PĒC kārtīgas izstiepšanās, tās laikā ir pārāk liela spriedze. Taču, lai atslābinātu garu, noder daži jogas vingrinājumi, arī stiepjoši, taču citāda rakstura);
  • Enerģija, koncentrēšanās un labsajūta ir kā papildus bonusi, bet lai tos izjustu, ir jāstiepjas regulāri un efekts nāks tikai ar laiku, vismaz man tā bija. Sākumā tās bija vairāk kā mocības. Toties tagad nenožēloju! Galvenais noturēt to;
  • Aktivizē vielmaiņu un uztur ķermeni tonusā. Man patīk skriet, daudz, ilgi un ātri, mainot intensitāti, kāpinot slodzi. Tāpat arī daudzi spēka, izturības vingrinājumi. Taču stiepšanās ir kā atslēga, kas tam visam piešķir īsto jēgu! Kas izmēģinās, sapratīs!; 
Labā ziņa, ka stiepšanās vingrinājumi ir piemēroti ikvienam! Un patiesībā, atrast laiku ap 15 minūtēm dienā arī var katrs, protams, ja grib! Es katru dienu neatrodu laiku, toties nedēļā vairākas reizes stiepjos pa 20-50 minūtēm!
Ir dažādas stiepšanās metodes un veidi, taču par tiem datelizētāk nerakstīšu.

Vēl būtisks punkts, ka stiepjoties svarīga ir elpošana. Ir jāizelpo saspringums!
Stiepšanās var būt kā atsevišķs treniņš gan kā papildinājums sporta treniņam (spēka, izturības, u.c.).


Sekojiet līdzi arī piedāvātajiem vingrinājumiem, atrodiet sev piemērotākos! Es jau esmu to izdarījusi!
 Ilona

otrdiena, 2011. gada 1. marts

Dejo!

 Pēc garas, smagas darbadienas, kad visi spēki ir izsīkuši un domas prātā arī nav tās priecīgākās, man palīdz, mazgājoties dušā, iztēloties, ka es stāvu zem ūdenskrituma un tā varenums aizskalo projām visas raizes un nebūšanas. Tajā mirklī pārdzīvojumiem vai skumjām nav vietas – esmu tikai es un mans miers, viss pārējais aizplūst un neatgriešanos. Tā ir mana iedvesma saņemties, mana terapija. Es ticu, ka katram ir savi iedvesmas avoti: lietas, vietas, atmiņas vai darbības, kas uz brīdi ļauj izbēgt no pelēkās ikdienas un uzburt sapni.



Mana sirdslieta ir dejošana! Dejas liek manai sirdij sisties straujāk, tās it kā apstādina laiku un aizrauj mani projām. Es esmu citur un tā cita vieta ir skaista. Sapņi tur pārtop īstenībā. Cilvēki kļūst par tiem, kas viņi vēlās būt. Emocijas atgādina, cik ļoti dzīva es esmu un pat minūtēm parādās cita vērtība! Patiesībā pavisam vienkārši- dejošana dara mani laimīgu! Laikam jau arī varu teikt, ka tā ir mana iedvesma – būt labākai.       
                  
Iedvesmu man sniedz saulaina diena un zilas debesis! Citreiz – atbilstoša mūzika. Vēl dažreiz es atceros kādu dzīves mirkli, kurā es esmu bijusi stipra, kad esmu spējusi palīdzēt kādam citam vai kad esmu sasniegusi kādu mērķi! Tas liek saņemties un doties un priekšu! Sanāk, ka pati sev varu būt par iedvesmu. Skaista, aizkustinoša filma! Kāds negaidīti saņemts kompliments! Vasaras negaiss, viļņi jūrā. Nejaušas dzīves sakritības. Izturētie pārbaudījumi. 
 
Mani iedvesmo mani tuvākie draugi un radinieki, mīļotais cilvēks un viņu veiksmes un izdošanās, patiess smaids viņu sejās un dzidrie smiekli, viņu atbalstošais „Tu to vari! Tev izdosies! Mēs Tev ticam!”. Viņi ir tie, kas mani iedvesmo un motivē, kas sapurina un liek saņemties, kas nevar iztikt bez manis un manas palīdzības, liekot justies vajadzīgai! Tādai iedvesmai ir nezūdoša vērtība!














Katram ir savi talanti, sava mūza, ticība, iedvesma un mērķi! Ambīcijas un sapņi! Atrodi ceļu cauri tumsai ar šo mazo svecīti, atrodi sevi! 

 Ilona

pirmdiena, 2011. gada 28. februāris

Atsakies pieņemt!

           Arī sīkumiņi dzīvi var padarīt jautrāku un krāsaiku! Viss slēpjas radošumā un bagātīgā fantāzijā! Garlaicība nepastāv tur, kur to atsakās pieņemt! 
                Kad Tu kokteilim, sulai, ledus tējai vai pat vīna glāzei vēlies piešķirt interesantu piesitienu- ledus trauciņā ieliec pāris dzērvenes vai granātābola sēkliņas. Tie ledus gabaliņus iekrāsos viegli sarkanus un dzērienam piešķirs svinīgu greznumu.

                Iestādi koku! Labākais laiks, kad to darīt bija pirms 10 gadiem, taču otrs labākais laiks ir tieši tagad! Un Tu būsi šo pasauli padarījis zaļāku! (Gribētos teikt- arī labāku!)

                Izlasi grāmatu! Tas paplašinās Tavu redzeslauku un iedarbinās arī kādu fantāzijas apslēpto šķautni!
                Uzrīko jautru fotosesiju ar draugiem un bildes ierāmē un pieliec pie sienas!

                Atklāj sevī mākslinieku un kaut ko uzglezno vai, vēl labāk, kopā ar draugiem uzrīkojiet glenzošanas nodarbību!   

                Vakarā pirms gulētiešanas iedzer siltu pienu! Tā Tu izgulēsies daudz labāk, no rīta piecelsies možāk un būsi atvērts jaunām, ģeniālām idejām! (p.s.veselīgs miegs =8 stundas)
                Ik pa laikam ieskaties svešvārdu vārdnīcā un gūsti jaunas zināšanas!

                Tie ir tikai pāris piemēri, bet tici, ka ir miljoniem, miljardiem dažādu lietu, kas gaida, kad tieši Tu ar to palīdzību izkrāsosi kādu pelēcības māktu lapaspusi šajā Visuma grāmatā!

Ilona

sestdiena, 2011. gada 26. februāris

Pozitīvisma deva!

 
Muļķības, ka neveselīgs ēdiens ir garšīgāks kā veselīgais! Nu šādu versiju es esmu dzirdējusi vairākkārt un pilnībā atsakos tam piekrist!
Viss slēpjas tajā - ko un kā ēd. Kā pagatavo, kādu sastāvdaļu apvienojums! Es nevaru apgalvot, ka baltmaize ar majonēzi ir negaršīga, jo varbūt kādam tas ir baudas kalngals, taču man, viennozīmīgi, tas neder un nesaista. Tāpēc padalīšos ar viena garduma recepti, par kuru varu teikt – jā, tas ir manējais!  
Ne tikai garšas valdzinājuma, bet arī veselīguma un vitamīnu dēļ.


Recepte:  

   *Traukā ielej parasto, nesaldināto jogurtu bez piedevām, (cik vēlies, es leju kādas 4 ēdamkarotes, sanāk 4 porcijas),ja vēlies – 1ēdamkaroti jogurta ar garšiņu pēc gaumes;

                      *Mazliet smiltsērkšķu sulas (var arī saldētā veidā);

*2-3ēdamkarotes biezpiena;

  *Medu- 4 lielas ēdamkarotes;
 
*Kanēli pēc garšas;

·    *Saldētas vai atkausētas ogas- zemenes, upenes, mellenes, jāņogas, avenes u.c. kādas pieejamas.

To visu sablenderē un gatavs! Veselības dzira vai saldais ēdiens, atšķirībā no tā, cik šķidrs sanāk un kādas ir vēlmes.



Ar sastāvdaļām un to proporcijām var variēt, manuprāt, iespējas paveras plašas. Nav sarežģīti, nav liels laika patēriņš un ieguldītais darbs sevis un savu mīļo palutināšanā kaulus nelauž!

Es šo brīnumu ēdu un pasniedzu kā saldo ēdienu, deserta trauciņos un ar karotītēm. Man jau ļoti patīk, ka pa vidu ieliek kādas pāris karotītes vaniļas biezpiena desertu (nopērkams jebkurā veikalā, dažādi veidi). Tad tas skābumiņš lieliski saspēlējas ar vaniļas saldumu, un šī saspēle nodrošina fantastisku ceļojumu neaprakstāmajā garšu pasaulē!


Neveselīgs = Garšīgs
Ilona

ceturtdiena, 2011. gada 24. februāris

Vai Tu ziedo asinis?


Vēlos Tev nedaudz pastāstīt par to! Asins ziedošana ir droša, laba veselībai (tā stimulē jaunu asinsķermenīšu veidošanos un pat uzlabo pašsajūtu) un sniedz gandarījumu par paveikto. Asinis esmu nodevis divas reizes un droši varu apgalvot, ka šajā procesā nav nekā baismīga.  Protams, saprotu, ka daudziem ir bail. Mūsdienās jau ir redzēts tik daudz nevajadzīgas asinsizliešanas gan TV, gan kino ekrānos, ka vēlaties izvairīties no liekas saskaršanās ar šo bubuli, ko sauc par asinīm. Ja Tu zini, ka Tev ir bail no adatām vai cita medicīnas aprīkojuma, es Tevi ļoti labi saprotu, tas ir pilnīgi normāli, bet ja Tu nenodod asinis tikai tādēļ, ka Tev ir slinkums, tad vēlos Tevi rosināt darīt kaut ko lietas labā!
 
Ja nu Tu  izdomā kļūt par asins donoru, tad zini, lai nodotu asinis Tev ir jābūt veselam un  sasniegušam vismaz 18 gadu vecumu. Kā arī jāņem vērā arī tas, ka:
  • Donoram jāsver vismaz 50 kg;
  • Jābūt veselam un paēdušam;
  • Pirms asins ziedošanas nedrīkst smēķēt un dzert alkoholiskus dzērienus (Cigaretes nedrīkstēja pīpēt vairāk par stundu pirms, bet alkoholu nedrīkst lietot 24h pirms asins nodošanas);
  • Asinis drīkst ziedot ik pēc 60 dienām (2 mēnešiem);
Šobrīd zināmas četras asinsgrupas: 0, A, B un AB. Dzīves laikā tās nemainās. Visbiežāk sastopami cilvēki ar A(37%) un 0(36%) asins grupu, bet retāk — ar B(20%) un AB(7%) asins grupu. Man ir 0 asins grupa.
  Šīs attēls parāda šī brīža asins krājumu --->

Procedūras ilgst apmēram 10 minūtes, kuru laikā tiek noņemtas apmēram 0.5l asiņu. Lai gan tas izklausās daudz, pat ņemot vērā to, ka pieaugušam cilvēkam asinis ir aptuveni 7% no ķermeņa svara (t.i. apmēram 5 l), pašsajūtā lielākas izmaiņas par miegainību un nelielu reibuma sajūtu es neizjutu. 

Par savu padarīto darbu Tu saņem ne tikai prieku par paveikto, bet arī maisiņu ar dažādām gardām lietiņām (vafelēm, cepumiem, ūdeni utt), 3Ls un oficiālu izziņu par brīvdienu, kura kalpo par attaisnojumu darba vai skolas kavējumam. (Šīs brīvās dienas, saskaņojot ar darba devēju, var tikt pievienotas Tavam atvaļinājumam).
 
Tas arī viss, ko vēlējos Tev pavēstīt par asins nodošanu. Ja man izdevās Tevi pārliecināt mēģināt to darīt, man ir liels prieks! 
Toms