trešdiena, 2011. gada 23. marts

Vitamīni

         Domājot par to, kas tad ir tik svarīgs mūsu pašsajūtai, labam izskatam, augstām fiziskajām spējām, veselībai, garīgajam potenciālam, harmonijai, organisma līdzsvaram, dzīvespriekam, jeb, īsāk un precīzāk sakot, laimīgai dzīvei, ir tik daudz par ko rakstīt un runāt, apzināt un mēģināt ieviest savās ikdienas gaitās. Daudz jau simtreiz dzirdēta, it kā pašsaprotama, tikpat daudz arī sveša un jaunatklāta. Taču vienmēr- noderīga!

         Daudzas no mums uzlūko lielveikalu plauktus, kas pilni ar krāsainām bundžām, burkām, kastītēm, pie veselīgā uztura stendiem vai aptiekās. Ar īpašu vērību acu skatam tverot jaunumus, kas sola skaistumu, veselību, slaidumu, labu redzi, stiprus nagus, perfektu ādu un vēl visu ko. Kas par maģiju, varētu šķist. Tomēr, vai vitamīni to spēj paveikt? Vai tie spēj aizstāt pilnvērtīgu uzturu un ir solis pretī ideālai pasaulei atrisinot visas problēmas?

          Kas tad ir vitamīni? Vitamīni ir bioloģiski aktīvi savienojumi, kas piedalās un regulē dzīvībai svarīgus procesus cilvēka organismā. Tie paši par sevi neko nedod, tajos nav kaloriju, taču tie nodrošina visu orgānu sistēmu normālu funkcionēšanu, organisma augšanu un attīstību. Organisms pats nevar sintezēt vitamīnus, tāpēc tie ir jāuzņem ar uzturu vai kā citādāk. Diennaktī ir noteiktas normas, kas jāuzņem. Pārmērīgs vai pārāk mazs vitamīnu daudzums var izraisīt dažādas saslimšanas.


Tagad uzlūkoju vitamīnus ar pavisam citu skatu nekā pirms kāda laika. Agrāk domāju, ka tie ir kā brīnumlīdzekļi ar stila piesitienu. Šobrīd- tie bagātina manu veselīgo uzturu un palīdz pie augstas fiziskās un garīgās slodzes saglabāt labu formu un gūt labākos rezultātus savu mērķu īstenošanā. Atbilstoši specifiski vitamīni- pēc nepieciešamības sniedz vajadzīgo efektu. Un to lietošana sniedz arī labu pašsajūtu, tīri morāli. Taču tā vairs nav kā atkarība, neziņas pilna apsēstība. Tā ir mīlestība pret sevi, apzinoties, ka daru visu, kas manos spēkos, lai būtu vesela, skaista un laimīga.

Patiesībā es no visas sirds iesaku lietot kādus vitamīnus kursa veidā, pēc sezonas īpatnībām vai pēc individuālās nepieciešamības. Zivju eļļa ir tiešām viens no labākajiem variantiem. Agrāk domāju, ka man ir problēmas ar kalcija trūkumu organismā un, labāko nodomu vadīta, nolēmu lietot kalcija preparātus. Taču laipna aptiekāre paskaidroja, ka labāk mēģināt zivju eļļu, jo patiesībā tieši D vitamīns ir tas, kas man trūkst. D vitamīns ar kalciju darbojas kopā! D vitamīnu dabiski lielākoties iegūst no saules gaismas un tas palīdz absorbēt kalciju, nodrošina tā uzsūkšanos. Un tā, pēc kāda laika, par spīti ziemas tumsai un aukstumam, mana pašsajūta un ādas stāvoklis ievērojami uzlabojās
Tāpat, piemēram, C vitamīns. Atceros arī kā biju ieslīgusi galējībā, cenšoties uzņemt tik daudz garšīgo dražeju ar apelsīnu garšu, ka mute kļūst jēla! Par laimi neparādījās izteikta alerģija. Nodomi jau tie cēlākie- stiprināt organismu, imunitāti celt. Bet tas nebūt nav prātīgākais risinājums- pieradināt organismu pie sintētisku vitamīnu uzņemšanas. Nelieciet organismam slinkot, tas ir radīts, lai pilnvērtīgi darbotos! Dienas C vitamīna norma dažādos avotos svārstās, taču viduvēji tā ir minēta kā : pieaugušām sievietēm 75mg, vīriešiem- 90mg, smēķētājiem, protams, vairāk. Tāpat arī sportistiem, kas ir ļoti būtiski! Ņemiet vērā, mīļās, ka, piemēram, upenes ir ar C vitamīnu visbagātākās ogas, tās var nodrošināt pat 200% no nepieciešamās diennakts devas. Tāpat kivi, citrusaugļi un smiltsērkšķi ir pārbagāti ar šo vitamīnu. Tāpēc ēdiet augļus, izbaudiet tos un tie sniegs jums nepieciešamo!

Vēl pieminēšanas vērts ir Bio-karotīns jeb A vitamīna provitamīns beta karotīns. Lietoju vasarai sākoties un, ziniet, ar savu gaišo ādas tipu pirmo reizi dzīvē esmu tikusi pie skaista, zeltaina iedeguma. Jūtos arī labāk, jo iespējami esmu mazinājusi ādai nodarīto kaitējumu saules ietekmē. (Ar sauļošanos tomēr uzmanīgi- nekāds karotīns neglābs fanātiskus sauļošanāsholiķus no apdegumiem pēc nesamērīgi ilgas saules iedarbības) Protams, arī burkānu sula ar eļļiņu un labi krēmi sniegs vēlamo efektu. Taču papildus vitamīni būs „punktiņš uz „i”.
Par vitamīniem sīkāk ir pieejams milzīgs informācijas apjoms- internetā, grāmatās, žurnālos, aptiekās, pie ārsta. Nepieciešamība tos lietot- individuāla un piedāvājums neaptverami milzīgs. Mans mērķis bija likt aizdomāties par šo tēmu. Neteikšu: ”Pērciet tos un tos vitamīniņus, dzeriet tik un tik, jo tā vajag.” Iepazīstiet savu organismu un ieklausieties, ko tam vajag! Neķerat, kas pagadās „uz dullo”! Meklējiet iespējas kļūt arvien labākām, daiļās dāmas! 

Vitamīni lieliski spēj pildīt savus uzdevumus, taču neaizmirstiet, ka veselīgu, pilnvērtīgu uzturu nespēs aizvietot nekas!
 Ilona


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru